День Чорнобильської трагедії

...Вже лелека не в'є там гніздечко,

Не лунає там пісня і сміх,

Наче сироти, стали містечка

Без людей нерозумних своїх...

Chernobl_stat1Chernobl_stat2
Над зруйнованим четвертим енергоблоком ЧАЕС була споруджена захисна залізобетонна споруда — об'єкт «Укриття», який ще називають саркофагом«Зона відчуження» — м. Прип'ять. Сьогодення
Chernobl_stat3Chernobl_stat4
«Зона відчуження» — м. Прип'ять. Сьогодення«Зона відчуження» — м. Прип'ять. Сьогодення

У ніч з 25 на 26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна катастрофа ХХ сторіччя — аварія на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС), розташованої у м. Прип'ять Київської області.
Масштаби цієї події набули характеру велетенської екологічної катастрофи, що зачепила життя десятків мільйонів людей в Україні та в сусідніх країнах. Причиною аварії стали використання застарілого (недосконалого) типу реактора, порушення технологічної дисципліни, допущення помилок під час проведення технологічного експерименту, домінування при прийнятті рішень політичних факторів над економічними, екологічними, моральними, ігнорування союзним центром прав та інтересів Української РСР.
Збитки від катастрофи не піддаються обліку, бо неможливо оцінити шкоду, завдану здоров'ю людей, втрати від радіоактивного забруднення довкілля, орних земель, джерел водопостачання, рідних домівок.Радіацією забруднено понад 54 тис. кв. км території, постраждало понад 3,4 млн людей, з яких 1,5млн — діти. Смертоносна пляма накрила понад 1000 українських міст і сіл, а на карті України з'явилась 30-кілометрова «зона відчуження».
В міру з'ясування масштабів та наслідків аварії, трагедія почала усвідомлюватися людством як планетарна катастрофа. Уряд України достроково припинив роботу ЧАЕС.Над зруйнованим четвертим енергоблоком була споруджена захисна залізобетонна споруда — об'єкт «Укриття», який ще називають саркофагом. Але комплекс науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт показав, що він не є екологічно безпечною системою, томусьогодні необхідність будівництва надійного об'єкту «Укриття-2» — першочергове завдання для керівництва країни. І це, на жаль, не єдина проблема: утилізація радіоактивних відходів та відпрацьованого палива, реабілітація забруднених земель, розчищення меліоративних каналів, питання соціального захисту «чорнобильців», створення інформаційно-аналітичної системи потенційно-небезпечних об'єктів у зоні відчуження тощо...
Слово «Чорнобиль» перетворилось на зрозумілий для всіх образ-символ, що ілюструє глибину кризи в тій чи іншій сфері: «духовний Чорнобиль», «інформаційний Чорнобиль», «економічний Чорнобиль»... А лише 27 років тому все було інакше...Чорнобиль — невеличке українське містечко, яких сотні в Україні. Весною воно потопало у свіжій зелені, вишневому та яблуневому цвіті. Влітку тут полюбляли відпочивати родинами. Їхали сюди відусюди, щоб набратися здоров'я, подихати цілющим повітрям. Здавалося, що красу цього куточка українського Полісся ніщо й ніколи не затьмарить...

Chernobl_stat5Chernobl_stat6
«Зона відчуження» — м. Прип'ять. Початок 80-х років ХХ століття (до Чорнобильської трагедії)«Зона відчуження» — м. Прип'ять. Початок 80-х років ХХ століття (до Чорнобильської трагедії)

...Страшні наслідки Чорнобильської трагедії: смерті, хвороби, безлюдна пустеля навколо станції. 26 квітня — День національної жалоби. Про те, що сталось, не можна забувати. Лише пам'ять і вдячність тих, хто живе на обпаленій радіацією землі, може бути хоч якоюсь винагородою тим, хто поклав на цей «атомний вівтар» своє здоров'я та життя. Пам'ять — це данина живих усім, хто загинув, рятуючи інших. Нехай ніколи не замовкають дзвони людської пам'яті, що не даватимуть забути про трагедію.
В календарі знаменних та пам’ятних дат України існує день 14 грудня—День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Саме в цей день —14 грудня 1986 року—через 7 місяців після трагедії було офіційно повідомлено про завершення будівництва вищеназваного об’єкту «Укриття» над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком ЧАЕС. Це була перша перемога над наслідками жахливої аварії.«З метою гідного відзначення мужності, самовідданості і високого професіоналізму учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та на підтримку ініціативи громадських організацій і Міністерства праці та соціальної політики України постановляю: Установити в Україні День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який відзначати щорічно 14 грудня, у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС», — говориться в Указі Президента України «Про День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» № 945/2006 від 10 листопада 2006 року. І хоча сьогодні — через 30 років після «чорного квітня» — не всі соціальні проблеми ліквідаторів-чорнобильців, нажаль, вирішені, самі ліквідатори називають 14 грудня своїм святом. День 14 грудня відзначається на державному рівні. Силові структури України виділяють почесний караул, представники влади покладають квіти до пам’ятників, які нагадують усьому світові про ту страшну аварію й десятки тисяч загиблих ліквідаторів.

Кiлькiсть переглядiв: 118