Харківську спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів № 162 Харківської міської ради Харківської області було відкрито 1 вересня 1989 року

У навчальному закладі визначена українська мова навчання. В класах з профільною спеціалізацією, починаючи з 5-го класу, ведеться викладання другою іноземної мови за вибором. В нашій школі це німецька та французька мови. В старших класах окрім англійської та другої іноземної мови ведеться викладання додаткових дисциплін на англійській мові за програмою спеціалізованої школи. Це - науково-технічний переклад, література Англії та США, країнознавство.

Школа є однією з найбільших у місті Харкові. За результатами освітнього процесу входить до десяти кращих спеціалізованих навчальних закладів м. Харкова. Колектив школи нагороджено медаллю Президента України, грамотами Міністерства освіти і науки України. Школа має почесні звання «Краща школа», «Лідер освіти», «Школа року», «Флагман освіти».

Школа входить до Національної та Європейської мережі шкіл сприяння здоров’ю. Колектив школи співпрацює з Харківським національним університетом ім. В.Н. Каразіна, Харківським національним педагогічним університетом ім. Г.С.Сковороди, Харківською гуманітарно-педагогічною академією, Харківською академією фізичної культури, Харківською національною фармацевтичною академією.

Школа є базовою для проведення семінарів для слухачів курсів підвищення кваліфікації при Комунальному вищому навчальному закладі «Харківська академія неперервної освіти», видавництва Pearson Education Longman, проведення педагогічної практики студентів факультетів іноземних мов, історії та суспільствознавчих дисциплін, природничих дисциплін ХНПУ ім. Г.С. Сковороди.

Колектив школи - 74 педагогічних працівника, з них: сумісників - 5 (працівники управління освіти адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, кандидат історичних наук ХНПУ ім. Г.С. Сковороди).

- 6 відмінників освіти України;

- 43 спеціаліста вищої категорії;

- 25 мають педагогічне звання «вчитель-методист»;

- 15 – «старший учитель».

"Тільки особистість може виховати особистість" - кредо вчителів ХСШ № 162.

За результатами зовнішнього незалежного оцінювання 2015 року ХСШ № 162 увійшла до 10-ти кращих шкіл Харківщини. За результатами проходження зовнішнього незалежного оцінювання (ДПА) у 2016 році: з української мови і літератури 30 випускників 11-х класів показали високий рівень навчальних досягнень (10-12 балів), що становить 50% випускників; з математики високий та достатній рівень показали 24 випускника (40%); з історії України мають високий та достатній рівень навчальних досягнень 21 випускник (35%). 10 випускників 11-х класів нагороджені медаллю: 6 – золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні», 4 – срібною медаллю «За досягнення у навчанні».